Jak se bránit hrozbě předčasné demence

Určitě už jste zaslechli v televizi nebo možná od někoho známého o této chorobě, která je spíše známá pod názvem alzheimer. Většinou se nám dostane kradmo do života a ze začátku o ní ani nevíme. Postihuje až 5% populace většinou ve věku 65 a více let. Přitom její výskyt neustále stoupá.
Za její příčinu považují vědci rozpad nervových vláken a buněk, který vás v konečném stádiu zbaví vaší osobnosti až do té míry, že už sami nepoznáváte sami sebe.

alzheimer

Nejznámější projevy:
· poruchy řeči
· horší orientace v času a prostoru
· časté zapomínání
· roztržitost
· změny chování, aj.

Většina nemocných projde třemi stádii: lehká demence, střední stádium a těžké stadium demence, kdy je pacient naprosto nesamostatný a odkázaný na pomoc okolí.
Proč ale vlastně dochází vůbec ke vzniku nemoci? Příčin může být opravdu mnoho a u každého pacienta jsou velmi individuální. Největší roli však hraje genetika a také životní styl. Bohužel lékaři stále nemají v rukou účinný lék. Přesto existují možnosti, jak nemoc zpomalit.
Pokud spadáte do rizikové skupiny, kdy se ve vaší rodině tato nemoc vyskytla, pak byste se měli mít obzvlášť na pozoru. Určitě dbejte na prevenci a vyhýbejte se důsledně alkoholu, cigaretám, drogám či stresu.
V ohrožení jsou také lidé, kteří trpí cukrovkou, vysokým krevním tlakem nebo nadváhou.

babička

Nejlepší prevence: zdravý a aktivní život
Začněte se věnovat pravidelně sportu. Zpočátku si klidně vystačíte s dynamickou chůzí nebo během. Zkuste v sobě objevit skryté talenty, třeba začnete tancovat, cvičit pilates nebo praktikovat jógu. Je to jen a pouze na vás.
Trénujte své mozkové závity. Čtěte knihy, luštěte křížovky či sudoku. A co se třeba zapsat do kurzu cizích jazyků? Udělejte si radost a naučte se něco nového.
Vsaďte na jídelníček středomořského typu bohatý na ryby, olivový olej a čerstvou zeleninu.
Díky správné životní cestě neztratíte svoji mysl a budete zdraví jako řípa!