Poprvé s miminkem na očkování?

První vakcínou, se kterou se vaše miminko setká, je takzvaná hexavakcína. Jde o povinné očkování proti šesti nemocem – záškrtu, tetanu, dávivému kašli, haemophilu typu b, žloutence typu B a dětské obrně. Lékaři ji aplikují mezi 9. a 12. týdnem věku dítěte. Jelikož ale ještě není jeho imunitní systém zcela vyzrálý, mohou se následně objevit i nežádoucí reakce. Lékaři hovoří o třech typech.

injekce

Lokální reakce

Tou nejlehčí formou je takzvaná lokální reakce. Miminko jen pociťuje bolestivost v místě vpichu, kde může vzniknout i mírný otok, případně lehké zarudnutí. Stačí přikládat na toto místo studené obklady a počkat, až reakce odezní. To bývá většinou během 1 až 2 dnů.

obklad

Celková reakce

Druhým typem je celková reakce. Miminko začne být během pár hodin po očkování rozmrzelé, plačtivé a stoupne mu teplota, která by ale neměla přesáhnout 39 °C. Může jej bolet nejen místo vpichu, ale také hlava. Někdy se objeví dokonce i zažívací potíže, jako je zvracení a průjem. Možné je i zduření mízních uzlin. To vše by ale mělo odeznít do 1 až 2 dnů. Do té doby nezapomínejte na zvýšený přísun tekutin (častější kojení) a miminko více pozorujte. Teplotu můžete snížit podáním čípku, popřípadě sprchováním miminka vlažnou vodou (nikdy ne studenou, a to ani v případě zábalů).

Vážná reakce

Stává se to sice jen výjimečně, ale po očkování se mohou vyskytnout i velmi vážné reakce. Kdy se raději neprodleně vydat k lékaři?
·         Pokud teplota miminka vystoupá nad 39 °C a nedaří se vám ji žádným způsobem srazit.
·         Miminko usedavě bez přestání pláče déle než tři hodiny.
·         V místě vpichu se objeví velký otok a zarudnutí.
·         Při kožní vyrážce, křečích, dušnosti, přechodných obrnách a krátkodobých stavech bezvědomí.  

ampule

Mějte na paměti:
·         Miminko by mělo být před očkováním zcela zdrávo.
·         Po očkování posečkejte ještě zhruba půl hodiny v čekárně pro případ, že by došlo k závažné alergické reakci či kolapsu, který vyžaduje okamžitou pomoc lékaře.
·         Očkování představuje pro miminko zátěž, proto s ním pár dní po očkování nechoďte mezi nemocné, ani do míst s vysokou koncentrací lidí.
·         Po očkování se miminku věnujte, chovejte jej a udržujte v klidu.

Poprvé s miminkem na očkování?
Ohodnoťte příspěvek