Toner – co to je a jak jej vybrat

Každá laserová tiskárna pro svůj provoz potřebuje tonerovou kazetu neboli toner. Je to totiž to, co plní hlavní funkci tohoto zařízení. Jedná se o práškovou náplň sloužící coby barvivo, které je pomocí laserového paprsku nanášeno na optický válec, z něhož potom dojde k obarvení papíru dle předlohy.

toner ve sklenici

Toner v černobílých tiskárnách je pouze černý, ty barevné ale používají ještě azurový (cyan), purpurový (magenta) a žlutý (yellow). Kombinací těchto barev dojde k vytvoření různých barevných odstínů na fotoválci.

Jednotlivé tonery do tiskáren https:/www.primatisk.cz/ se liší podle dvou základních parametrů. Jedním z nich může být právě barva, dalším výtěžnost cartrige, která se pohybuje v tisících vytisknutých stránek. Jedná se o hodnotu určující celkový počet stránek papíru, který zvládne pokrýt jedna kazeta. K určování výtěžnosti se běžně setkáme se dvěma údaji. Ten první určuje počet stránek v černé barvě, druhý pak počet stránek vytištěných všemi barvami. Před nákupem určité kazety je třeba také zohlednit přesný typ tiskárny. Ne každá je totiž kompatibilní s každým tonerem.

Můžeme se setkat se dvěma druhy tonerů:

1. Originální

Tento typ je naprosto kompatibilní a navíc zaručuje bezkonkurenční kvalitu tisku. Nevýhodou je pak vyšší pořizovací cena, potažmo tedy i vyšší cena za každou vytisknutou stránku.

2. Alternativní

Velkou výhodou alternativního typu je logicky nižší pořizovací cena, čímž také klesají náklady na jednu vytištěnou stránku. Další výhodu poskytují majitelům starších typů tiskáren, pro které se již originální typy nevyrábí. Nižší cena je vykoupena nižší kvalitou tisku a také rizikem nekompatibility s některými modely tiskáren.
osoba u kopírky

Na celém světě se vyrobí asi 500 miliónů tonerů, přičemž při výrobě se spotřebují asi 3 litry ropy. Tím se řadí mezi nebezpečné obaly, které se vyhazují na místech k tomu určených. Je totiž potřeba je ekologicky likvidovat. Nejčastěji se s takovým místem setkáme v prodejnách s tiskárnami, kde je sběrný box na použité kazety.